avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod caen comercializare lemne de foc
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod caen comercializare lemne de foc

Buna ziua,

Infiintez un srl si intrebarea mea este:
Pt comercializare lemne de foc e potrivit codul caen 1629?

Astazi am fost la onrc olt si mi-a zis ca trebuie pus codul 4778 cu o specificatie pe declariatia de incepere a activitailor.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Chipcea andrei , utilizator 18:32, 9 Ianuarie 2018
Codul CAEN corect pentru vanzare lemne de foc este 4799-Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor- aceasta clasa include printre altele"comertul cu combustibil(ulei pentru incalzit, lemne de foc ., etc.)livrate direct la domicililul clientilor"
Ultima modificare: Miercuri, 2 Septembrie 2009
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Multumesc de ajutor!

Am primit o amanare asa ca maine am timp sa verific. Astazi o doamna de la onrc mi-a spus ca tre sa pun 4673 cu specificatia mea"lemne de foc":).....nici ea nu stia singur

"lemne de foc" se gaseste in definirea codului caen 4799 din cartea aceea mare pe care o au ei la onrc sau........presupuneti?
Multumesc de ajutor!

Am primit o amanare asa ca maine am timp sa verific. Astazi o doamna de la onrc mi-a spus ca tre sa pun 4673 cu specificatia mea"lemne de foc":).....nici ea nu stia singur

"lemne de foc" se gaseste in definirea codului caen 4799 din cartea aceea mare pe care o au ei la onrc sau........presupuneti?
Nu presupun ci asa scrie si in cartea aia mare de la ONRC de care spuneti.
Eu l-am luat din lucrarea "CAEN-Clasificarea activitatilor din economia nationala-Caen rev.2-intrare in vigoare la 01.01.2008-Explicat si comentat- publicat de Editura Morosan in Colectia "Coduri Practice".
In aceasta lucrare este publicat integral Codul CAEN revizuit 2, nu cum circula el in forma prescurtata.
Pentru fiecare cod CAEN precizandu-se activitatile incluse si excluse.
Eu v-am dat informatia asa cum este precizata in codul CAEN 4799
Ultima modificare: Joi, 3 Septembrie 2009
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Multumesc:)

Alte discuții în legătură

Taierea si rindeluirea lemnului reyep reyep Buna ziua.Ce cod caen mai am nevoie pe langa codul 1610(Taierea si rindeluirea lemnului) pentru un gater (vezi toată discuția)
Comert cu material lemnos tecaru_cecilia tecaru_cecilia Sunt pusa, in calitate de administrator de firma, sa aleg intre: a astepta plata in lei a facturilor emise pentru un X si a primi in compensare material ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, as vrea sa intreb ce cod caen trebuie pentru comercializarea ... Adiamo Adiamo Buna ziua, as vrea sa intreb ce cod caen trebuie pentru comercializarea peleților brichetelor,lemnului de foc si de constructi, precum si achizitia de camion ... (vezi toată discuția)