Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Scutirea de impozit pe veniturile din salarii - ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Scutirea de impozit pe veniturile din salarii - programatori

Buna ziua,

Pentru ca administratorii baze de date, analistii, inginerii de sistem in informatica, inginerii de sistem software, managerii de proiect informatic, programatorii, proiectantii de sisteme informatice, programatorii de sistem informatic sa beneficieze de scutirea de impozit pe veniturile din salarii, conform prevederilor Ordinului nr. 217/4172/1348/835/2015 privind incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator, se pot lua in considerare si diplome de licenta din urmatoarele domenii:
- drept, filologie, teologie, inginerie (orice tip), limbi moderne aplicate,
- colegiul de 3 ani
- colegiu de 3 ani + studii de masterat ?

Multumesc anticipat!
Doar prima categorie se incadreaza in prevederile respectivului ordin, care, conform art. 1 alin. (1) lit. c), impune detinerea unei diplome acordate dupa finalizarea unei forme de invatamant superior de lunga durata/ciclului I de studii universitare de licenta. Colegiile de 3 ani, finalizate cu examen de absolvire si nu de licenta, nu sunt asimilate ciclului I.
Ana-Maria Pînzaru, Avocat
Buna ziua,
Mai am o neclaritate:
cum pot interpreta conditia impusa de legiutor referitoare la "detinerea unei diplome acordate dupa finalizarea unei forme de invatamant superior de lunga durata sau...."?
Multumesc!
Nu inteleg la ce va referiti. Ce anume va este neclar?