Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Bunä ziua.
Nu stiu dacä mä puteti ajuta pentru faptul cä domiciliem in Italia, dar eu totusi incerc.
Sunt domiciliat impreuna cu familia in Italia. Din pacate am hotarat impreuna cu sotia ca ar fi mai bine sa ne despartim. Suntem casatoriti in Romania. Probabil ca va mai dura ceva timp pana vom face pasul necesar la autoritatile din Romania.
Avem un copil de 7 ani. Amandoi suntem salariati. Inca nu am ajuns sa discutam despre suma pe care ar trebui s-o platesc ca pensie alimentara copilului.
Intrebarea mea este: avand in vedere ca salariul meu lunar este de circa 1.500 euro, cam ce suma ar trebuie sä platesc?
Va multumesc anticipat.
Dupa Codul Familiei din Romania ar trebui sa platiti 25% din veniturile pe care le realizati.

Cu stima
av. Gheorghe Alexandru
Obligatia de intretinere se acorda dupa posibilitatile celui care o da si dupa nevoile celui care o primeste. Aceasta este regula generala inscrisa in Codul Familiei. In cazul unui copil, dupa acelasi cod ati putea fi obligat la o pensie in cuantum de maxim 25% din veniturile realizate (salriu, chirii, alte venituri, etc.).
Pe de alta parte parintii pot de comun acord sa stabileasca modalitatile de plata ale pensiei programul minorului cu fiecare din ei etc. Instanta - cand si daca se va ajunge acolo - putand sa va incuviinteze acest program si modul cum ati stabilit intretinerea daca este in interesul minorului.
Asadar cel mai bine este sa va intelegeti iar in ceea ce priveste pensia de intretinere poate ca 375 de euro/lunar nu e prea mult.
GigiMarga42 a scris:
Nu stiu dacä mä puteti ajuta pentru faptul cä domiciliem in Italia, dar eu totusi incerc.
Sunt domiciliat impreuna cu familia in Italia. Din pacate am hotarat impreuna cu sotia ca ar fi mai bine sa ne despartim. Suntem casatoriti in Romania. Probabil ca va mai dura ceva timp pana vom face pasul necesar la autoritatile din Romania.
Avem un copil de 7 ani. Amandoi suntem salariati. Inca nu am ajuns sa discutam despre suma pe care ar trebui s-o platesc ca pensie alimentara copilului.
Intrebarea mea este: avand in vedere ca salariul meu lunar este de circa 1.500 euro, cam ce suma ar trebuie sä platesc?

Pentru a fi competenta instanta din Romania pentru desfacerea casatoriei, este necesar sa aveti ultimul domiciliu al sotilor in Romania si nu in Italia. In caz contrar, chiar daca in Romania a fost incheiata casatoria, divortul nu se poate pronunta de instanta din Romania. Pe cale de consecinta, nici asupra pensiei de intretinere in favoarea minorilor nu se poate pronunta.
Actiunea de divort este de competenta instantei din circumscriptia ultimului domiciliu comun al sotilor. Dacă soţii nu au avut un domiciliu comun sau dacă niciunul dintre soţi nu mai locuieşte în circumscriptia ultimului domiciliu comun al sotilor, este competentă instanţa de la domiciliul pârâtului. Dacă pârâtul nu are domiciliul în ţară sau are domiciliul necunoscut, este competentă instanţa de la domiciliul reclamantului.
Normele care determină competenţa teritorială în materie de divorţ sunt imperative, astfel că vă recomand a lua legătura cu un avocat care va poate consilia în ce mod trebuie să procedaţi pentru judecarea acţiunii de divorţ în România. ;)
Va multumesc ptr. raspunsurile prompte.
Ultimul domiciliu este in Italia si vom ramane, bineinteles in Italia. Voi lua cu prima ocazie contact cu Instanta de aici, dar deocamdata am (avem) nevoie de putin timp ptr. "linistirea apelor". Pana atunci voi incerca :worthy: sa ajung cu sotia la o solutie adecvata si sper ptr binele tuturor 3 sa ajungem la o intelegere.
Va multumesc inca odata.