Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Acordul vecinilor pentru a deschide o sucursală ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Acordul vecinilor pentru a deschide o sucursală Asociație?

Bună ziua,

Doresc să deschid o sucursală a unei Asociații culturale (în același oraș în care este deschisă și Asociația) pentru a muta acolo o parte din activitate. Spațiul destinat sucursalei va fi închiriat de Asociație de la o persoană fizică. Am nevoie de acordul vecinilor pentru a deschide sucursala acolo?

De asemenea, am găsit mai multe informații contradictorii legate de înregistrarea sau nu a sucursalei în Registrul Asociațiilor și Fundațiilor. Este ogligatoriu acest lucru sau este suficientă o Hotărâre AGA?

Vă mulțumesc și vă doresc o zi cu spor!
Da.
In ceea ce priveste inregistrarea sucursalei, asta tine de alta sectiune a forumului.
Sucursala nu trebuie operata in actele constitutive nici prin judecatorie, dar trebuie inregistrata fiscal ca sediu secundar. Daca prin activitatile care urmeaza sa le desfasoare in acel spatiu schimba destinatia locativa a acestuia, atunci da, ar trebui acordul vecinilor, insa unele organe fiscale nu verifica asa ceva ca nu au temei legal, nu e ca la sediile de firme...