Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Opțiuni juridice și fiscale privind recuperarea creanțelor. Lectori: Schoenherr și Asociații. Joi, 28 Octombrie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi libera platita pentru respectare Ordin de chemare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi libera platita pentru respectare Ordin de chemare pentru clarificarea situatiei militate

Buna ziua,
Un salariat a fost chemat in data de 24.11.2016 de la ora 11:00 la Centru Militar Zonal cu Ordin de chemare pentru clarificarea situatiei militate.

Potrivit Legii nr. 446/2006 privind pregătirea populaţiei pentru apărare (in vigoare de la 01.01.2007)
Art. 75
"Tinerii chemaţi la recrutare, recruţii şi militarii rezervişti care au calitatea de salariaţi şi sunt chemaţi la centrele militare pentru clarificarea situaţiei militare sau la unităţile militare pentru a participa la antrenamente/exerciţii de mobilizare au dreptul la concediu suplimentar plătit de maximum 5 zile şi sunt plătiţi de angajator pe baza unei adeverinţe eliberate de centrul militar."

1. Mai sunt in vigoare prevederile art. 75 din Legea mentionata?
2. Putem acorda salariatului zi/ore libere platite in ziua respectiva, fara afectarea concediului de odihna.

Multumesc!

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:34, 23 Noiembrie 2016
1. Articolul respectiv este in vigoare.

2. Legea prevede acordarea unui concediu suplimentar . Acesta nu afecteaza durata CO anual mentionata in c.i.m.
Buna ziua,

Revin cu o intrebare. Chiar daca este chemat pentru 1 zi, angajatorul este obligat sa ii acorde toate cele 5 zile de concediu suplimentar.

Multumesc.
Legea prevede maxim 5 zile , prin urmare, angajatorul poate acorda intre o zi si 5 zile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Militar trecut in rezerva prin demisie madalinavaleria madalinavaleria Buna ziua, Imi puteti spune va rog daca sunt militar trecut in rezerva prin demisie si in momentul de fata lucrez in privat, pot fi chemat la o mobilizare ... (vezi toată discuția)
Clarificarea situatiei militare cicudaf cicudaf Buna ziua, Doresc sa aflu si eu mai multe despre acest subiect. In cazul in care un cetatean al Romaniei refuza categoric sa se prezinte la centrul ... (vezi toată discuția)
Ordin de chemare a rezervistilor Alexx_00 Alexx_00 Buna seara ! Am fost soldat acum 15 ani ca fiecare barbat de varsta mea,si de cativa ani ,ma tot cheama de doua ori pe an la comisariat sa ma ia in evidenta ... (vezi toată discuția)