Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi libera platita pentru respectare Ordin de chemare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi libera platita pentru respectare Ordin de chemare pentru clarificarea situatiei militate

Buna ziua,
Un salariat a fost chemat in data de 24.11.2016 de la ora 11:00 la Centru Militar Zonal cu Ordin de chemare pentru clarificarea situatiei militate.

Potrivit Legii nr. 446/2006 privind pregătirea populaţiei pentru apărare (in vigoare de la 01.01.2007)
Art. 75
"Tinerii chemaţi la recrutare, recruţii şi militarii rezervişti care au calitatea de salariaţi şi sunt chemaţi la centrele militare pentru clarificarea situaţiei militare sau la unităţile militare pentru a participa la antrenamente/exerciţii de mobilizare au dreptul la concediu suplimentar plătit de maximum 5 zile şi sunt plătiţi de angajator pe baza unei adeverinţe eliberate de centrul militar."

1. Mai sunt in vigoare prevederile art. 75 din Legea mentionata?
2. Putem acorda salariatului zi/ore libere platite in ziua respectiva, fara afectarea concediului de odihna.

Multumesc!

1. Articolul respectiv este in vigoare.

2. Legea prevede acordarea unui concediu suplimentar . Acesta nu afecteaza durata CO anual mentionata in c.i.m.
Buna ziua,

Revin cu o intrebare. Chiar daca este chemat pentru 1 zi, angajatorul este obligat sa ii acorde toate cele 5 zile de concediu suplimentar.

Multumesc.
Legea prevede maxim 5 zile , prin urmare, angajatorul poate acorda intre o zi si 5 zile.
Buna ziua,

Am prezentat la locul de munca adeverinta eliberata de C.M.J Bacau pentru motivarea celor 3 ore invoite ( necesare pentru prezentarea in timp util, pentru clarificare situatiei militare) si am fost informat ca nu imi vor motiva orele lipsa.

Multumesc.
Petrescu Ioan, utilizator
Legea prevede acordarea unui concediu suplimentar .