Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa verisor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa verisor

Buna ziua

Speta in cauza ar fi : am un verisor mult mai in varsta de gradul 2 care nu are copii, frati sau parinti din pacate. El mai are doi verisori de gradul 1 din partea tatalui, eu venind din partea mamei lui. Din pacate starea de sanatate a verisorului e precara. Legal cine mosteneste pe verisorul meu in cazul nefericit al mortii lui ? Mwntionez ca nu mai are alti verisori de grad 2.
Verii primari sunt rude de gradul patru si sunt ultimii chemati la mostenire.
Altfel spus, dvs. nu veniti la moștenire. Dar va poate lasa un testament.
romascanu, moderator
Deci verii de grad 2 deloc ...
Buna seara,
Va fi mostenit, conform art. 963 si 964 alin. 3 si 4 C.civ. Dumneavoastra sunterti colateral de gradul IV iar ceilalti verisori col;aterali de gradul III.
Astfel:
Art. 963 cod civil
Moştenitorii legali
(1) Moştenirea se cuvine, în ordinea şi după regulile stabilite în prezentul titlu, soţului supravieţuitor şi rudelor defunctului, şi anume descendenţilor, ascendenţilor şi colateralilor acestuia, după caz.
(2) Descendenţii şi ascendenţii au vocaţie la moştenire indiferent de gradul de rudenie cu defunctul, iar colateralii numai până la gradul al patrulea inclusiv.

Art. 964 cod civil
Principiile generale ale devoluţiunii legale a moştenirii
(1) Rudele defunctului vin la moştenire în următoarea ordine:
d) clasa a patra: colateralii ordinari.
(3) Înăuntrul fiecărei clase, rudele de gradul cel mai apropiat cu defunctul înlătură de la moştenire rudele de grad mai îndepărtat, cu excepţia cazurilor pentru care legea dispune altfel.
(4) Între rudele din aceeaşi clasă şi de acelaşi grad, moştenirea se împarte în mod egal, dacă legea nu prevede altfel.

Inteleg. Dar mama mea care e matusa verisorului inteleg ca e pe aceasi clasa ca mine dar e inlaturata de verisorii primari conform testului articolului mentionat ?
Nu. Viceversa.

Mătușa (rudă de gradul III) înlătură de la moștenire pe verii primari (rude de gradul IV).

Vestea bună ar fi că mama dvs. este moștenitor. Dacă într-adevăr mama dvs. este sora mamei verișorului. Așa este?
Vă întreb pentru că, înițial ați spus că nu ați fi veri primari (ci de-al doilea), iar apoi ați spus că mama dvs. este mătușa verisorului, de unde ar rezulta că sunteți totuși veri primari.

S-o luăm „băbește”, ca să fim siguri că vorbim aceeași limbă.

Iaca exemplu: între mine și verișoara mea sunt PATRU nașteri (= patru grade de rudenie în linie colaterală)

bunica - mama mea
mama mea - eu
bunica mea - mătușa mea (sora mamei)
mătușa mea (sora mamei) - verișoara mea

Între verișoara mea și mama mea (= mătușa verișoarei mele) sunt trei nașteri = trei grade de rudenie.

romascanu, moderator