Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce trebuie sa fac?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce trebuie sa fac?

Buna seara! Am nevoie urgent de un sfat.O persoana din familie,si mai exact un cumnat de al meu sa interesat foarte tare despre un lucru privat dintre mine si sotul meu desi consider ca nu ar fi avut dreptul la interesare.Acesta in cele din urma continua sa ne spuna acest lucru aflat de el si care este strict personal legat de viata mea,in continuare spune tuturor despre acest lucru.Intrebarea este :poate cineva sa dea detalii despre viata mea privata tuturor celor din familie,prietenilor si nu numai chiar si vecinilo? Deci va rog imi spuneti daca pot face o plangere impotriva lui sa il opresc? Va multumesc si astept un raspuns.
LIbertatea de exprimare este un drept garantat de constitutie. Iar sa se intereseze poate oricine.Impotriva barfitorilor nu exista lege. Poate doar bunul simt si propria constiinta..
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic