avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Nota contabila pt.o amenda recuperata de la anaf?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Nota contabila pt.o amenda recuperata de la anaf?

Buna ziua
In anul 2015 am platit o amenda catre anaf cash,din casierie.
Am contestat in instanta si am castigat in 2016,anaf virandu-mi suma in cont current.
Cum inreg.acea suma avand in vedere ca nu este un venit ci o recuperarea a unei sume de bani platita in 2015.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: instalelectric , utilizator 09:24, 21 Mai 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
pai.. 5121 la un cont de venituri.. neimpozabil asa cum si cheltuiala a fost nedeductibila..:D
Buna ziua! In ce baza v-a virat anaf banii? Ati facut demersuri?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum inregistrez o amenda contestata ? rodia rodia Este corecta inregistrarea 6581=4481 cu minus pentru o amenda ce a fost contestata si in final s-a castigat?:( (vezi toată discuția)
Virare gresita de bani in contul i.i. nforcer2004ro nforcer2004ro Buna ziua, un client mi-a virat bani din greseala in contul de Intreprindere. Eu i-am virat inapoi. Cum procedez in contabilitate ca sa nu platesc impozit ... (vezi toată discuția)
Monografie incasare factura Chris-Cross Chris-Cross Un client imi da 10.000 ron pentru stingerea unei facturi.Eu depun banii la mine in cont in numele lui.Urmatoarele inregistrari contabile sunt ... (vezi toată discuția)