Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ACT ADITIONAL LA CIM, OBLIGATORIU??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ACT ADITIONAL LA CIM, OBLIGATORIU??

Buna seara!

Sunt angajat , cu CIM , intr-o companie privata( medic) cu contract
pe 7 ore pe zi, conform legislatiei in vigoare. De curand, angajatorul,invocand lipsa de personal, ne-a solicitat sa lucram 8 ore/zi, mentionand ca ne va forta sa semnam un act aditional la CIM, prin care sa impuna noul program de lucru, amenintand ca cine nu este de acord, va fi dat afara.
As dori sa stiu daca acest lucru este legal, iar daca da, care este baza legala. Multmesc!
1. Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

2. Nimeni nu poate fi obligat sa semneze un act juridic contra vointei sale.

3. Nesemnarea acelui act nu poate constiui, d.p.d.v.legal, motiv de concediere, dar pot exista anumite sicane ale angajatorului pentru a va da demisia.