Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT DE INSTRAINARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT DE INSTRAINARE

Buna-ziua! Sunt proprietara unui bun imobil mai binezis a unei case ,un grajd si o suprafata de teren cu uzulfruct viager. Uzufructuarul nu il ingrijeste, mai mult grajdul s-a degradat nemaiputind fi folosit si nici nu ne da voie sa ingrijim aceste imobile.Mentionez ca unul dintre soti a decedat de doi ani in acest caz ce se poate face? Cumparatorii au voie sa locuiasca in acel imobil? sau ce se poate face?daca nu,au voie sa-l instraineze?Multumesc anticipat pentru raspuns
buna ziua,
Aveti dreptul sa locuiti acolo.
Aveti dreptul si obligatia sa reparati.
solicitati certificatul de deces al celui mort si solicitati radierea partii sale de uzufruct
DIRECT LA CARTEA FUNCIARA SAU MAI INTII LA NOTAR?.ESTE NECESARA SI PREZENTA SOTULUI SUPRAVIETUITOR? MULTUMESC