Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura pentru inchiriere sau vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura pentru inchiriere sau vanzare apartament

Buna ziua.

Suntem co-proprietari cu sotia (50% fiecare) la un apartament.
Daca dorim sa il dam cu chirie sau sa il vindem, dar eu sunt plecat din Bucuresti fix in momentul cand se gaseste un chirias (sau cumparator)

1) pot face procura sotiei sa semneze contractul de inchiriere sau de vanzare in locul meu?

2) are importanta in ce cont (al meu sau al sotiei) are loc incasarea banilor din vanzare sau inchiriere ?

Va multumesc.

Partea aflata in imposibilitate sa desfasoare personal demersuri pentru inchiriere,vanzare bun imobil,pot incheia procura notariala in favoarea coproprietarului
Atentie sporita ,ca la incheierea documentelor,fie de inchiriere,fie de instrainare imobil sa detineti certificatul energetic si adeverinta eliberata de asociatia de proprietari
Va rog sa-mi precizati
- adeverenta referitor la ce din partea asociatiei de proprietari e nevoie la vanzarea sau darea cu chirie a apart?
- la ce e nevoie de certfi energetic la inchirierea apart?
Va multumesc.
Adeverinta asoc de proprietari este pentru instrainare
Certificatul energetic este necesar atat la vanzare cat si la inchiriere pt ca asa prevede legea.
Ce fel de adeverainta din partea asociatiei de proprietari e necesara la vanzarea apart?
Ca aveti sau nu, datorii catre asociatie.