Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Denigrare imagine
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Denigrare imagine

Buna ziua!
Cineva a lasat un comentariu jignitor la adresa mea (desi nu mi-a mentionat numele, era vorba despre mine) pe contul prietenului meu. Contul este fals sigur, dar daca aflu cine este, pot chema acea persoana in instanta pentru denigrarea imaginii? (Am angajat un hacker care imi poate spune cine este. poate fi o dovada asta?)
Mai degraba puteti avea probleme cu Politia daca hackerul ii sparge contul.
1. Trebuie sa demonstrati explicit ca acel comentariu era despre dumneavoastra. Daca nu apare numele dumneavoastra in context, aveti sanse aproape de zero.
2. Nu exista conturi false pe Facebook, doar conturi care nu au nume reale, un lucru total diferit.
3. S-ar putea sa va alegeti si dumneavoastra si hacker-ul cu dosar penal in functie de ce daune s-au creat utilizatorului hackuit. De la o simpla amenda, la puscarie.