Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Angajat la o microintreprindere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Angajat la o microintreprindere

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca sunt asociat unic la o microintrprindere pot sa ma angajez la aceasta.

Cu stima
Asociatul unic poate cumula si calitatea de salariat la societatea al carei asociat unic este .

Art. 196^1 din legea nr/31/1990:
....
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.
....
Da, cu contract de munca cu norma intreaga sau redusa.