Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Petrecere Revelion la bloc si programul de liniste
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Petrecere Revelion la bloc si programul de liniste

Buna ziua,

As dori sa va intreb daca noaptea de revelion poate fi considerata ca si situatie de exceptie de la legea privind programul de liniste la bloc?
Daca nu atunci ce "demersuri" ar trebui sa faca un locatar pentru a putea organiza a petrecere cu prietenii apropiati fara a exista riscul sa fie chemata politia?

Multumesc.
Seara placuta.
Indiferent de ocazie,legea nr 61/1991 republicata prevede obligatia asigurarii linisti,indiferent de programul de liniste
Chiar daca este revelion,se poate realiza petrecerea trecerii in noul an,fara a se utiliza muzica la volum peste limita legal admisa sau alte zgomote
Inclusiv localurile ,restaurantele au obligatia sa respecte valoarea decibelilor amisi pentru muzica
Avand in vedere ca in imobilele de locuit in comun,domiciliaza o paleta variata de locatari tineri,in varsta ,sanatosi sau mai putin sanatosi care accepta sau nu zgomotele indiferent de ocazie,este de preferat ca orice petrecere individuala sa respecte programul de liniste ,sa nu deranjeze ceilalti vecini
Dv intelegeti sa sarbatoriti in familie evenimentul trecerii in noul an,dar trebuie sa acceptati ca in blocurile de locuit traiesc si persoane in etate,ramase singure ,care fie datorita problemelor financiare ,sau datorita problemelor varstei nu mai acorda aceiasi importanta evenimentului ca si dv,nu isi permit financiar sau chiar nu inteleg sa petreaca la trecerea intre ani