Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Restituire pensie art. 221 din legea pensiilor ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Restituire pensie art. 221 din legea pensiilor militare- contestatie

Buna ziua !
Intrebarea mea este cu privire la art. 121 din Legea nr. 223/2015 privind pensiile militare. Articolul se refera la restituirea diferenţelor între cuantumurile pensiilor cuvenite pentru luna decembrie 2010 şi cele stabilite în baza Legii nr.119/2010 şi a O.G. nr. 1/2011, aprobată prin Legea nr.165/2011
Sora mea a primit pensie de urmas din ianuarie 2010 – pana in ianuarie 2014
Eu am inceput sa primesc pensie un an mai tarziu din ianuarie 2011 pana in ian 2014.
Problema este ca desi suntem doi urmasi pensia a avut un singur titular, mama, asadar in decembrie 2010 a fost mai mica (pentru ca primea doar sora) fata de lunile ulterioare - ianuarie 2011 pana in 2014 (cand am primit amandoi pensie)
Casa de pensii a respins cererea de restituire a diferentelor (legea 223/2015) din cauza ca ei se raporteaza la suma totala pe titular primita in decembrie 2010 si nu ia in considerare faptul ca in acea luna numai un singur urmas a primit pensie si evident ca trebuuia sa fie mai mica.

Intrebarea noatra este: Cum putem motiva contestatia si ulterior actiunea in judecata?
Cum ar trebui sa se faca calculul?
Calculul sumelor de restituit trebuie sa se realizeze pentru repararea nedreptatii “taierii pensiilor” aceasta fiind sensul pentru care a fost si instituit art. 121 din Legea nr. 223/2015 privind pensiile militare.