Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Procentul corect de plata zilelor legale libere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Procentul corect de plata zilelor legale libere

Buna ziua,
va rog sa specificati care este procentul corect de plata pentru zilele legale libere (respectiv 30.11.2016 si 01.12.2016), 200 % sau 300% si zi libera acordata.
Multumesc.
In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru. (art.142 alin.2 C.mun.)

La nivel de angajator se poate decide, prin ccm aplicabil sau reg.intern, o valoare mai mare a acestui spor.