Forum Discuţii juridice Achiziţii publice salarizare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

salarizare

buna ziua
va rog sa-mi spuneti daca pentru o firma de comert , pentru vanzatorii de pe gestiuni , se poate face salarizare in functie de targhet , cu act aditional , cu un salariu de baza care e posibil sa fie diminuat sau crescut in functie de realizarea sau nerealizarea targhetului lunar impus de societate
Buna ziua.
Conform codului muncii si contractului colectiv de munca la incadrarea intr-o societate trebuie respectata clauza salariului minim garantat.
La acest salariu minim brut garantat se pot adauga sporuri, premii, bonificatii care pot sa aiba in vedere realizarea sau nerealizarea targetului lunar impus printr-un act aditional la contractulul de munca.

Daca incadrarea este pe gestionar, atunci se va stipula si o garantie ce trebuie constituita de acesta pentru a garanta eventualele lipsuri.

Salariul minim propriu-zis nu poate fi scazut, dar se poate aplica masura diminuarii acestuia (adica penalizare) in conditiile in care se decide conform regulamentului de ordine interioara pentru o abatere disciplinare. Insa aceasta procedura se face doar dupa indeplinirea unor reguli stricte de cercetare disciplinara, despre care trebuie sa fiti instiintati si sa vi se dea posibilitatea apararii.
Sigur ca se poate, este plata salariului in regie si in acord, depinde cum optati.
Dar puteti face un CIM cu un salariu fix, specificand si un cuantuum cu titlu de bonusuri, in functie de formula de calcul pe care o aplicati realizarii volumului de vanzari.
Mai mult va poate lamuri un economist care este specialist in normarea muncii si salarizarea personalului angajat.
noi suntem firma de comert; normarea nu se aplica doar la productie?
~ Conținut șters la cerere ~