Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... penalizare pt nerealizare plan
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

penalizare pt nerealizare plan

buna ziua,
se poate retine din salariu 33% reprezentand penalizare pt nerealizare plan(aceasta fiind comunicat verbal).Contractul de munca fiind pe perioada determinata de 3 luni.
multumesc!
Codul Muncii prevede, in acest sens:
Art. 248
(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
......
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
....

Prin urmare, angajatorul dvs nu poate face o astfel de retinere din salariu .. mai ales ca, in stricto senso, orice retinere se face in baza unei hotarari judecatoresti irevocabile.
dar nerealizarea planului(de vanzari) intra la abateri disciplinare?
@Fl0r3ntina
Care este modul de salarizare specificat in CIM?
-in regie-dupa timpul de lucru sau
-in acord
-pe bază de tarife sau cote procentuale din veniturile realizate, target?

Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
Daca ati negociat un salariu fix dar sunteti platita in functie de un target lunar pe care trebuie sa-l realizati,posibil ca daca nu v-ati realizat targetul(planul)sa fiti penalizata cu procentul de neindeplinire a acestui target.Aceasta nu reprezinta o sanctiune disciplinara.
ContSters136493, utilizator
Faptele care sunt considerate abateri disciplinare sunt prevazute n Reg.Intern al angajatorului .. neindeplinirea targetului nu reprezinta o abatere grava , care poate fi sanctionata ca atare.

Care este motivul pentru care targetul nu a fost atins?