avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ramanere in pronuntare, explicatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ramanere in pronuntare, explicatie

Buna ziua. Am dat pe cineva in judecata pentru restituirea unei sume de bani pe care mi-o datora.Paratul nu s-a prezentat la nici un termen.La ultimul termen mi s-a spus ca actiunea ramane in pronuntare.Concret,ce presupune asta?Ma refer la intrarea in posesie a banilor,cat mai curand.Pentru ca,daca mi se va preciza ca ii am ,intr-adevar, de primit, asta stiu si eu.Ce mai pot face,in continuare?Mentionez ca nu am avut angajat un avocat,altfel nu as mai fi pus intrebarea aici,la dumneavoastra.Cum si cand poate fi executat paratul?(s-a stabilit ca este dator prin proba cu martori).Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 14:38, 8 Ianuarie 2017
Buna seara,
Concret, Instanta va pronunta o sentinta prin care persoana va fi sau nu obligata sa va inapoieze banii.
Bun,si daca o obliga?Ma voi vedea in situatia in care il dau in judecata pentru nerespectarea unei hotarari judecatoresti?Cui ii mai pasa daca nu respecta hotararea care urmeaza?Pentru ca pana acum nu a manifestat nici un fel de interes ,de moment ce nu s-a prezentat la nici un termen.A crezut si crede ca lucrurile se vor sterge de la sine.Va multumesc mult si va rog sa-mi raspundeti.
Daca nu executa de buna voie dispozitiile din hotararea judecatoreasca, mergeti la un executor judecatoresc si puneti-o in executare silita .
Multumesc.Urmeaza intrebare stupida: unde gasesc un executor judecatoresc?Tot eu trebuie sa-l platesc?Cum voi proceda?
Executori gasiti suficienti in orice oras, o sa fie nevoie sa-i dati o suma mica pentru a deschide dosarul executional urmand ca restul de cheltuieli sa le recupereze tot de la cel care va datoreaza bani si nu vi-i da de bunavoie.

Alte discuții în legătură

Admite apelul Ovidiu Stanciu Ovidiu Stanciu Am o hatarare prin care se executa silit Cfr Marfa ,am executat cu un executor judecatoresc,au platit bani respectivi,au facut contestatie pe fond am avut ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine ca hotararea data de instanta de apel, respectiv tribunalul, sa devina definitiva si irevocabila?  Loredana Puscasu Loredana Puscasu Am primit hotararea instantei de apel si este specificat faptul ca este definitiva si ca o pot ataca cu recurs in termen de 30 de zile. Nu intentionez sa atac ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca GreenSkittles GreenSkittles Am avut 2 intalniri de proces printre care ultima fiind pe data de 12.05.2011 si am aflat solutia \"Solutie: Admite cererea. Obligă pârâtul să plătească ... (vezi toată discuția)