Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT DE MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT DE MOSTENIRE

Buna ziua.V-as intreba daca pe bunurile proprii imobile dobindite inainte de casatorie , sotul supravietuitor are dreptul la mostenire?Multumesc.
Da,vine la mostenire conf.art.970-972 NCC,cota sotului supravietuitor este in functie de clasa de mostenitori cu care vine in concurs.
Buna ziua,
Da va avea o cota care depinde de clasele cu care va veni in concurs.