avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT DE MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT DE MOSTENIRE

Buna ziua.V-as intreba daca pe bunurile proprii imobile dobindite inainte de casatorie , sotul supravietuitor are dreptul la mostenire?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 11:43, 12 Decembrie 2016
Da,vine la mostenire conf.art.970-972 NCC,cota sotului supravietuitor este in functie de clasa de mostenitori cu care vine in concurs.
Buna ziua,
Da va avea o cota care depinde de clasele cu care va veni in concurs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune ametist ametist Soti fara copii. Unul dintre ei decedeaza. Cum se face succesiunea? Cine participa de drept la succesiune? Cui revine averea defunctului? (vezi toată discuția)
Mostenire copil al sotului defunct cata7219 cata7219 In caz de deces al unuia dintre soti copilul sotului decedat are vreun drept asupra bunurilor proprii ale sotului supravietuitor dobandite inaintea casatoriei? ... (vezi toată discuția)
Casatorie,mostenire SALLAY CATALINA SALLAY CATALINA Imi cer scuze ca revin cu intrebarea, dar de cate ori am pus intrebarea in forum, atatea feluri de raspunsuri am primit. Va rog...... 1. Eu, proprietara ... (vezi toată discuția)