Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acord asociatie initiala pentru infiintarea unei noi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acord asociatie initiala pentru infiintarea unei noi asociatii desprinsa din ea

Buna ziua,
Pentru infiintarea unei noi asociatii de proprietari prin desprinderea dintr-una veche, este necesar acordul asociatiei vechi ? Daca da, care este baza legala pentru aceasta ?
Multumesc.
In principiu, nu este nevoie de acordul asociatiei "mama" pentru constituirea unei noi asociatii, insa desprinderea trebuie sa se faca in conditii normale si buna intelegere.
Va atrag atentia ca puteti sa va desprindeti din vechea asociatie doar daca aveti posibilitatea tehnica ca blocul /sacara unde vreti sa constituiti intr-o noua asociatie sa poata fi separata complet cu toate utilitatile. Apoi demarati procedura de desprindere de vechea asociatie. Aici pe forum aveti un model de procedura infiintarii unei as. prop. Este adevarat ca procedura de infiintare a unei as. prop. este foarte bine descrisa in legislatia actuala.
Mult succes!
Multumesc frumos. Exista posibilitatea tehnica ca blocul unde vrem sa constituim noua asociatie sa poata fi separat .Problema este ca nu stim daca este necesar si acordul vechii asociatii.
V-am zis. Nu este necesar acordul as. "mama" - adica nu vi-l cere nimeni.
Demarati actiunea de constituire, asa cum prevede legislatia, apoi, pentru incheierea de contracte de furnizare a utilitatilor, trebuie sa incheiati un protocol de desprindere cu "asociatia mama".
Acest protocol cuprinde eventualele debite pe care le-ati mai avea la asociatia veche - si asta pentru fiecare furnizor in parte.
Din acest motiv am afirmat ca este nevoie sa va desprindeti in conditii cat de cat amiabile cu fosta asociatie.