Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit cladire
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit cladire

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu aceasta nelamurire: in cazul unui garaj situat intr-un cartier de blocuri ( unde proprietarul are si un apartament de bloc) se va incadra la impozitare in categoria "cladire anexa" sau "cladire" ca si apartamentul ? Va multumesc !
Conform Cod fiscal:

ART. 453 - Definiții

În înțelesul prezentului titlu, expresiile de mai jos au următoarele semnificații:

c) clădire-anexă - clădiri situate în afara clădirii de locuit, precum: bucătării, grajduri, pivnițe, cămări, pătule, magazii, depozite, garaje și altele asemenea

ART. 457 - Calculul impozitului pe clădirile rezidențiale aflate în proprietatea persoanelor fizice

(1) Pentru clădirile rezidențiale și clădirile-anexă, aflate în proprietatea persoanelor fizice, impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote cuprinse între 0,08% - 0,2%, asupra valorii impozabile a clădirii. Cota impozitului pe clădiri se stabilește prin hotărâre a consiliului local. La nivelul municipiului București, această atribuție revine Consiliului General al Municipiului București.

Aici valorile impozabile pt garaje:

[ link extern ]
Ioan Petru Butariu, Contabil