Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Interpretare art.11,alineatul(4) din HG 834/2009
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Interpretare art.11,alineatul(4) din HG 834/2009

Cum se procedeaza in situatia cand un ofertant prezinta la deschiderea ofertelor toate documetele solicitate pentru calificare iar altul vine cu declaratia pe propria raspundere insotita de anexa ?
Este recomandat sa precizez in fisa de date a achizitiei ambele posibilitati sau nu fac nicio referire,doar consemnez in PV de deschidere cele doua situatii.
Pentru solicitarea de completarea a certificatelor din declaratie,termenul nu poate fi mai mic de 3 zile ,dar consider ca pot fi solicitate in 3 zile.
~ Conținut șters la cerere ~
Declaratia privind neîncadrarea in situaţiile prevăzute la art. 181 din
din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 34/2006 tine strict de situatia personala a ofertantului ,iar la Art. 176 - "Autoritatea contractantă are dreptul de a aplica criterii de calificare si selecţie referitoare numai la:
a) situaţia personală a candidatului sau ofertantului;
b) capacitatea de exercitare a activităţii profesionale;
c) situaţia economică si financiară;
d) capacitatea tehnică si/sau profesională;
e) standarde de asigurare a calităţii;
f) standarde de protecţie a mediului, în cazurile prevăzute la art. 188 alin. (2) lit. f) si alin. (3) lit. e)."
Consider ca la punctul 7din HG 834 referitor la art.11 ,alin(4) din HG 925 se face referire la alta declaratie pe propria raspundere,care sa includa si celelalte criterii de calificare la art.176,nu numai situatia personala.:stunned:
Pe rand:
1. Nu trebuie sa precizati in FDA faptul ca acceptati ambele variante. O spune deja art. 11 alin. 4 din HG 925/2006. Nu puteti deroga de la actul normativ prin FDA, deci informatia nu este necesara;
2. In procesul verbal de deschidere a ofertelor trebuie sa consemnati fidel situatia de fapt. Adica, pentru cei care au depus documente de calificare, o enumerare a acestora iar pentru cei care au depus declaratia sa faceti vorbire despre depunerea ei;
3. Termenul de punere la dispozitie a documentelor solicitate nu poate fi mai mic de 3 zile lucratoare. Mare atentie cand exista un weekend sau sarbatoare legala in joc.
parerea mea este urmatoarea:
- includeti in FDA la punctul "Legislatie aplicata" HG nr.834/2009 – modificarea HG nr. 925/2006 pentru aprobarea normelor de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractelor de achizitie publica;
- de asemenea la fiecare Criteriu de calificare, specificati in "NOTA"- In conformitate cu Art. 11, alin. 4 si 5 din HG nr. 925/2006 amendat conform HG 834/2009 ofertantul are dreptul de a prezenta initial doar o declaratie pe propria raspundere, semnata de reprezentantul sau legal, prin care confirma ca indeplineste cerintele de calificare astfel cum au fost solicitate in documentatia de atribuire.
In cazul in care uzeaza de acest drept, ofertantul are obligatia de a prezenta/completa certificatele/documentele edificatoare care probeaza/confirma indeplinirea cerintelor de calificare, atunci cand primeste din partea autoritatii contractante o solicitare in acest sens, in termenul prevazut in respectiva solicitare
.- IN CAZUL5.1 SITUATIA PERSONALA A CANDIDATULUI / OFERTANTULUI
- In conformitate cu Art. 11, alin. 4 si 5 din HG nr. 925/2006 amendat conform HG 834/2009 ofertantul are dreptul de a prezenta initial doar o declaratie pe propria raspundere, semnata de reprezentantul sau legal, prin care confirma ca indeplineste cerintele de calificare astfel cum au fost solicitate in documentatia de atribuire.
Se va prezenta in anexa la declaratie in mod obligatoriu Valoarea bonitatii bancare si Cifra medie anuala de afaceri pe ultimii 3 ani precum si persoana terta in cazul in care ofertantul isi demonstreaza capacitatea tehnica si profesionala invocand si sustinerea acordata de catre aceasta persoana
In cazul in care uzeaza de acest drept, ofertantul are obligatia de a prezenta/completa certificatele/documentele edificatoare care probeaza/confirma indeplinirea cerintelor de calificare, atunci cand primeste din partea autoritatii contractante o solicitare in acest sens, in termenul prevazut in respectiva solicitare.
- IN CAZUL5.3 SITUATIA ECONOMICO-FINANCIARA
- In conformitate cu Art. 11, alin. 4 si 5 din HG nr. 925/2006 amendat conform HG 834/2009 ofertantul are dreptul de a prezenta initial doar o declaratie pe propria raspundere, semnata de reprezentantul sau legal, prin care confirma ca indeplineste cerintele de calificare astfel cum au fost solicitate in documentatia de atribuire.
Se va prezenta in anexa la declaratie in mod obligatoriu Denumirea proiectului propus ca referinta, Beneficiarul, Finantatorul, Principalele caracteristici (diametre si lungimi de conducte/pozate) valoarea contractului, perioada de executie, perioada de garantie.
In cazul in care uzeaza de acest drept, ofertantul are obligatia de a prezenta/completa certificatele/documentele edificatoare care probeaza/confirma indeplinirea cerintelor de calificare, atunci cand primeste din partea autoritatii contractante o solicitare in acest sens, in termenul prevazut in respectiva solicitare.
- IN CAZUL5.4 CAPACITATEA TEHNICÃ ªI PROFESIONALÃ

...iar in ceea ce priveste consemnarea in procesul verbal de deschidere, consemnati fidel situatia de fapt;
succes,
Multumesc! Ma bucur ca pot primi lamuriri detaliate , va recomand si celorlalti forumisti!O saptamana minunata va doresc!