Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reangajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reangajare

in situatia in care ,angajatorul face concedieri individuale care nu tin de persoana salariatului,respectiv s-a restrans activitatea in localitatea respectiva unde respectivul salariat detinea o functie de conducere, iar dupa 65 de zile se reinfiinteaza in aceiasi localitate un alt post identic cu cel ocupat de catre salariatul concediat,cu aceleasi conditii de studii si vechime pe post, salariatul concediat are un drept de preferinta sau unitatea este obligata sa il recheme pe acesta.

Contractul de munca era incheiat din anul 2012.
Multumesc

Salariatul nu are niciun drept de preferinta in situatia descrisa de dvs.

Angajatorul poate angaja orice persoana.