Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... unde declar parasirea de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

unde declar parasirea de domiciliu

Sotu a parasit domicilio conjugal d o saptamana vine foarte RAR la copii(2copii minori)el a decis sa ne despartim unde declar parasirea d domicilio???Ma amenintatoare ca IMI ia copii
În legislația noastră nu există infracțiunea de părăsire de domiciliu. Există infracțiunea de abandon de familie.
Articolul 378
Abandonul de familie
(1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
b) neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
Nu declarati nicaieri,eventual poate sa fie un motiv de divort,alaturi de alte motive ce pot sa fie invocate.Sotul poate sa spuna orice, copii minori in majoritatea cazurilor sunt ,,incredintati '' mamei sau spus in termeni juridici domiciliul acestora este stabilit la domiciliul mamei.