Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Declaratie mincinoasa in cadrul expertizei tehnice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Declaratie mincinoasa in cadrul expertizei tehnice

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:

In cadrul unei lucrari la fata locului a expertului desemnat, la intrebarea expertului adresata membrilor partii parate, de a confirma ca aplicatia supusa expertizarii este cea invocata in cadrul litigiului si utilizata de parata pentru multa vreme, membrii din partea partii parate, care au utilizat aplicatia, au afirmat in procesul verbal incheiat, ca ei nu pot confirma/infirma daca aplicatia expertizata este identica cu cea din cadrul litigiului, aplicatie pe care, de fapt, ei nici nu o cunosc.

Impotriva acestei sustineri a membrilor partii parate am numeroase inscrisuri care probeaza ca acestia cunosteau foarte bine respectiva aplicatie, unul din inscrisuri fiind chiar un referat prin care s-a solicitat conducerii societatii, si s-a aprobat, utilizarea respectivei aplicatii.

Ma gandesc ca expertul desemnat daca va face expertiza respectivei aplicatii, in final partea parata va sustine ca acea aplicatie nu este cea care a fost si utilizata de parata.

In aceasta situatie ce este de facut?

Este situatia de marturie mincinoasa?

Va multumesc!
iuliandum, utilizator