Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum pot verifica daca contractul meu de munca este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum pot verifica daca contractul meu de munca este inregistrat la ITM?

Lucrez la o firma cu sediul in Bucuresti si de aprox 2 luni mi s a facut contract de munca. Nu am primit inca un exemplar al contractului. Cum pot verifica la ITM Bucuresti daca contractul meu a fost inregistrat la ITM Bucuresti.

Multumesc frumos.
simplu. Mergeti la ITM!
Nu sunt din Bucuresti. Firma are sediul la Bucuresti.
1. Ati semnat un Contract Individual de Munca ? Cu ce data intra in vigoare ?
2. Societatea era obligata ca in termen de 20 de zile sa va dea un exemplar din CIM, care era inregistrat la ITM.
3. La ITM trebuie sa mergeti la inspectorul care are societatea respectiva si sa-l rugati sa verifice lista cu angajati. Cred ca ati reusi si in sala, la sectorul unde isi are sediul societatea Dvs.
Mult succes.
Eu cred ca puteti incerca sa verificati si telefonic . Adica : pe contractul dvs de munca trebuie sa apara stampila ITM-ului cu un numar de inregistrare. Sunati la ITM si solicitati sa vi se spuna daca contractul cu nr.... a fost inregistrat la inspectorat. Nu stiu daca va vor da o astfel de informatie telefonic dar puteti incerca!B-)
1. Da, am semnat contract individual de munca. Intra in vigoare incepand cu 12 iulie 2009.
2. Stiu ca societatea are la dispozitie 20 zile sa inreg contractul, dar nu pot verifica daca au facut lucrul acesta...
3. Nu pot sa merg la ITM pt ca nu sunt din Bucuresti.

Multumesc.