Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reziliere contract de inchiriere in calitate de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reziliere contract de inchiriere in calitate de chirias

Reziliere contract de inchiriere incheiat pe un an , inregistrat la ANAF in lei dar si un exemplar la agentia imobiliara intermediara in euro
-conf .clauzei din contract pot cere rezilierea fara a mentiona motivul ?
-unde depun cererea de reziliere a contractului de inchiriere?

Daca aveti calitatea de chirias va trebui sa notificati proprietarul imobilului respectiv de dorinta dvs in vederea rezilierii contractului.Agentia imobiliara dupa incheierea contractului nu are nici o raspundere privind derularea acestuia,iar demersurile ulterioare rezilierii se fac la ANAF de catre proprietar.Incercati sa aveti o discutie amiabila cu proprietarul,ar fi bine sa cititi anterior clauzele contractuale.
Multumesc,am citit clauzele,chiria in lei la ANAF cu avans pe 2 luni iar contractul cu Agentia imobiliara in euro cu avans pe un an, efectiv data suma , adica totusi sper sa ma pot baza pe contractul cu Agentia imobiliara,in caz ca nu pot amiabil cu proprietarul.