Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie locatari/proprietari facturi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie locatari/proprietari facturi

Buna seara,

Am o nedumerire si am gasit multe raspunsuri contradictorii asa ca scriu aici.
Va rog puteti sa imi spuneti daca o Asociatie de locatari/proprietari este obligata sa emita facturi catre persoanele fizice care platesc lunar anumite dari (ex. lumina de pe casa scarii)?

Multumesc,
O seara buna,
In asociatia noastra de proprietari pentru sumele incasate de la proprietarii apartamentelor se elibereaza chitante (nu facturi).
Multumesc pentru raspuns.

Totusi nu ar trebui sa fie o factura pe baza caruia platesc acei bani? Mi se pare normal sa se ofere si o chitanta dupa ce se plateste, dar ca sa pot plati nu ar trebui sa mi se trimita o factura?

Multumesc,
Aveti la dispozitie lista de intretinere afisata la avizier care tine loc de factura colectiva.

din punct de vedere contabil Lista de plata este o factura; o factura cumulata pe mai multi clienti.

Pe de alta parte asociatia nu are voie sa emita facturi fiscale.
amvirdan a scris:

....Pe de alta parte asociatia nu are voie sa emita facturi fiscale.

- puteti sa ne explicati care este deosebirea intre o factura fiscala si o factura nefiscala, zic eu, una obisnuita ?
- puteti sa ne spuneti de ce o as. prop. nu poate emite o factura si nu neaparat sa fie fiscala, daca tot afirmati ca...din punct de vedere contabil Lista de plata este o factura; o factura cumulata pe mai multi clienti.?
Lista de plata este o factura fiscala sau nefiscala?

Stiind ca sunteti si lucrati in domeniu, v-as ruga sa faceti referiri la prevederi legale.
Multumesc!