avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie locatari/proprietari facturi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie locatari/proprietari facturi

Buna seara,

Am o nedumerire si am gasit multe raspunsuri contradictorii asa ca scriu aici.
Va rog puteti sa imi spuneti daca o Asociatie de locatari/proprietari este obligata sa emita facturi catre persoanele fizice care platesc lunar anumite dari (ex. lumina de pe casa scarii)?

Multumesc,
O seara buna,
Cel mai recent răspuns: vali m , utilizator 13:21, 12 Iulie 2019
In asociatia noastra de proprietari pentru sumele incasate de la proprietarii apartamentelor se elibereaza chitante (nu facturi).
Multumesc pentru raspuns.

Totusi nu ar trebui sa fie o factura pe baza caruia platesc acei bani? Mi se pare normal sa se ofere si o chitanta dupa ce se plateste, dar ca sa pot plati nu ar trebui sa mi se trimita o factura?

Multumesc,
Aveti la dispozitie lista de intretinere afisata la avizier care tine loc de factura colectiva.

din punct de vedere contabil Lista de plata este o factura; o factura cumulata pe mai multi clienti.

Pe de alta parte asociatia nu are voie sa emita facturi fiscale.
amvirdan a scris:

....Pe de alta parte asociatia nu are voie sa emita facturi fiscale.


- puteti sa ne explicati care este deosebirea intre o factura fiscala si o factura nefiscala, zic eu, una obisnuita ?
- puteti sa ne spuneti de ce o as. prop. nu poate emite o factura si nu neaparat sa fie fiscala, daca tot afirmati ca...din punct de vedere contabil Lista de plata este o factura; o factura cumulata pe mai multi clienti.?
Lista de plata este o factura fiscala sau nefiscala?

Stiind ca sunteti si lucrati in domeniu, v-as ruga sa faceti referiri la prevederi legale.
Multumesc!

Alte discuții în legătură

Emitere factura de asociatie proprietari pentru cheltuieli intretinere dan_crihan dan_crihan Suntem o asociatie de proprietari, in care unul din proprietari este persoana juridica. Acesta a inchiriat apartamentul unei alte persoane juridice, ca ... (vezi toată discuția)
Factura de la asociatie timpuriu timpuriu doresc sa mi se elibereze factura fiscala pentru valoarea plati cotelor de intretinere mentionez ca presedintele si adiministratorul refuza eliberarea ... (vezi toată discuția)
Asociatie de proprietari-obligativitate facturare ContSters27400 ContSters27400 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca o Asociatie de proprietari este obligata sa emita factura fiscala pentru un spatiu inchiriat unei persoane juridice, sau ... (vezi toată discuția)