Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incheiera carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incheiera carte de munca

buna ziua, suntem o firma mica, tinem cartile de munca la itm;
o salariata are o decizie asupra capacitatii de munca eliberata de comisia de expertiza; am fost la itm sa imi notifice "propunere spre pensionare gradul 2 de invalidiate, dar inspectoarea a refuzat pe motiv ca mai trebuie o decizie, ok am zis am inapoiat documentele selariatei pt a le depune la casa judeteana dar normal au fost refuzate pt ca nu are notificarea pe cartea de muna
ce sa fac? mentionez ca inspectoarea a mai creat diverse probleme, pe care le-am rezolvat cu o mica spaga?
Daca are decizie medicala eliberata de medicul specialist al casei judetene de sanatate, nu are de ce sa nu faca propunerea pentru pensionare.
Avand in vedere cererea salariatei si decizia medicala faceti decizie interna de incetare a activitatii conform legii 19/2000 .
faceti o decizie a conducerii societatii prin care, avand ca baza legala:
- decizia medicala,
- cererea salariatei
- prevederile art. 61 lit. c) din Codul muncii,
dispuneti incetarea raporturilor de munca.
cu acea decizie mergeti la ITM ptr a inchide carnetul de munca
venturianov a scris:

buna ziua, suntem o firma mica, tinem cartile de munca la itm;
o salariata are o decizie asupra capacitatii de munca eliberata de comisia de expertiza; am fost la itm sa imi notifice "propunere spre pensionare gradul 2 de invalidiate, dar inspectoarea a refuzat pe motiv ca mai trebuie o decizie, ok am zis am inapoiat documentele selariatei pt a le depune la casa judeteana dar normal au fost refuzate pt ca nu are notificarea pe cartea de muna
ce sa fac? mentionez ca inspectoarea a mai creat diverse probleme, pe care le-am rezolvat cu o mica spaga?

Aveti doua posibilitati :
1. Salariata face o cerere (in dublu exemplar) prin care solicita pensionarea pentru invaliditate de grad 2 potrivit Legii nr.19/2000.
Cu acestea se merge la ITM si se inregistreaza in carnetul de munca solicita pensionarea, iar dupa emiterea deciziei de pensionare se emite o decizie de incetare a c.i.m. in baza art.56 lit.d C.mun.

2. A doua varianta ar fi sa-i faceti direct incetarea in baza art.56 lit.d C.mun. , asa cum se procedeaza in practica unor ITM-uri.

P.S.
una este luarea de mita si alta este atentia sau , cum se spune in penal, foloasele necuvenite. ;)