avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Indemnizatie somaj

Buna ziua.

Am lucrat in Germania in perioada 06.11.2015-16.12.2016 intr-un penitenciar ca si detinut. Pe data de 19.12.2016 am revenit in tara fiind expulzat si totodata primind o interdictie de 5 ani pe teritoriul Germaniei. Din nenumarate surse inclusiv din interiorul penitenciarului am aflat ca exista o posibilitate ca eu sa primesc somaj sau o indemnizatie echivalenta cu somajul pentru perioada muncita acolo. Suma urmand sa mi se vireze intr-un cont din Romania. Problema este ca nu stiu incotro sa apelez,cei de la Ambasada Germana in Romania, mi-au spus ca nu este de domeniul lor. Daca stiti ce demersuri trebuiesc facute v-as fii foarte recunoscator. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: parwous , utilizator 17:24, 6 Ianuarie 2017
Luati legatura cu Biroul ataşatului pentru probleme de muncă și sociale pentru Germania și Austria
Ambasada Romaniei la Berlin: Dorotheenstraße 62-66, D-10117 Berlin
Tel.: +49 (0) 30-212.39.108; Fax: +49 (0) 175 22 111 81;
E-mail: berlin.social@mae.ro

Una dintre atributiile acestuia este ca, ataşatul pe probleme de muncă şi sociale va informează cu privire la drepturile dvs. la locul de muncă sau la prestaţiile de securitate socială (alocaţie pentru nucleul familial, indemnizaţie de şomaj, pensie etc.), precum şi cu privire la demersurile pe care trebuie să le realizaţi pentru a intra în posesia respectivelor prestaţii.
Va multumesc mult pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insolventa in germania 12345mc 12345mc am o firma in insolventa in Germania acum vreau sa ma angajez. Întrebarea mea este câți bani am voie sa câștig si câți bani o sa mi ia statul? Am ... (vezi toată discuția)
Adeverinte vechime celtix celtix Buna seara, Cum si de unde pot sa obtin adeverinte care sa ateste faptul ca am muncit legal 3 ani in Germania, in perioada 1 ianuarie 2014 - 31 decembire ... (vezi toată discuția)
Buna vreau sa plec cel puțin pentru o perioada in germania și ... 19108 19108 Buna Vreau sa plec cel puțin pentru o perioada in Germania și urmează sa lucrez cu acte in regula acolo. Ce trebuie sa știu și sa fac mai ales ca sunt ... (vezi toată discuția)