avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariu Functionar Public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariu Functionar Public

Buna Ziua ! Lucrez in cadrul unei primarii, ca si functionar public cu un salariu de incadrare de 1050 lei + un spor de conditii vatamatoare de 15%, un spor de crestere de 12%, un alt spor de crestere de 10% si un spor de confidentialitate de 15%. Salariul meu brut format din salariu de incadrare + sporuri este de 1711 iar net 1223 ron. Cand s-a facut acea marire de la 1050 la 1250 eu nu am beneficiat de aceasta. Intrebarea este daca trebuia sa mi se faca marirea aceasta si daca de la data de 1 februarie 2017 ar trebuie sa-mi mareasca salariul la 1450 ron? Astept raspuns va rog.... Multumesc !!!
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 21:34, 6 Ianuarie 2017
In legislatia actuala, sporurile pe care le enumerati dvs nu mai exista, probabil ati ramas cu ele din 2010 sau vi s-a facut salarizarea echivaland cu o persoana care le avea in 2010, ca urmare ele intra in salariul de baza ca si sume compensatorii. Din ce citesc, inteleg ca nu aveti nici o gradatie de vechime, asa incat salariul dvs brut (1711 lei) este, totodata si salariu de baza, cuprinzand elementele prevazute de art. 1 (5) din legea 285/2010. Legea prevede ca, actualmente, salariul de baza brut minim garantat in plata este de 1250 lei (mai mic decat ce aveti dvs), ca urmare nu vi se poate acorda nici o majorare a acestuia. Daca ne-ati spune pe ce functie sunteti incadrata, ori daca vreunul din sporurile de crestere (sincer, n-am auzit de asa ceva in administratie...) este, de fapt, gradatie de vechime, poate am reface calculul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul salarizare functionar public ioanagts ioanagts Buna ziua, am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu calculul salariului pt inspector, I, grad debutant, gradatia 3, clasa 31 salarizare- la 1 ian 2017 ... (vezi toată discuția)
Cu cat va creste salariul minim, fara sporuri? Andrei92 Andrei92 De exemplu un salriu format din salariu de incadrare 630 Ron si spor de vechime (gd.4) , fara alte sporuri in afara, este de 756 Ron, asta in iunie 2010. Dupa ... (vezi toată discuția)
Salariul unui inspector asistent marcyz marcyz Buna ziua. In prezent am salariul de incadrare de 866 la care se adauga spor vechime de 5% si spor calculator de 10%. La sfarsitul anului s-au acordat majorari ... (vezi toată discuția)