Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate intre frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate intre frati

Trei frati au mostenit un apartament,la vanzare numai 2 frati sunt de acord,oare exista o cale de constrangere pt acel frate ca sa fie de acord cu vanzarea apartamentului?
Buna ziua,
Nu exista cale de constrangere dar se poate solicita iesirea din indiviziune in temeiul art. 1143 C.Civ. si atunci vindeti si impartiti banii.
Am inteles,multumesc mult o zi buna.
Singura cale in acest caz este actionare in instanta deoarece nimeni nu poate fi obligat a rămâne în indiviziune. Daca unul/ unii mostenitor/moastenitori se opun vanzarii, atunci
unul sau mai multi mostenitori poate/pot cere oricând ieşirea din indiviziune.
Prin hotararea judecatoreasca ce a ramas definitiva, acel frate este obligat sa accepte vanzarea apartamentului sau sa plateasca sultele si sa ramana proprietar cu drepturi depline pe acel apartament.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar