Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salar minim 2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salar minim 2017

In proiectul HG se spune:
"Începând cu data de 1 februarie 2017, salariul de bază minim brut pe ţară
garantat în plată se stabilește la 1.450 lei lunar, pentru un program complet
de lucru de 166,000 ore, în medie, pe lună, în anul 2017, reprezentând 8,735
lei/oră."

Intrebare :

Luna Februarie 2017 are 20 zile lucratore deci 160 ore.
Daca salarul orar este de 8.735 lei/ ora, salarul pe luna feb. va fi de 1398 lei in conditiile in care angajatul a lucrat 8ore/zi toata luna februarie.

In acest caz ce suma primeste angajatul : cel calculat mai sus de 1398 lei sau salarul minim de 1450 lei.

"... 1.450 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166,00 ore, in medie, pe luna, in anul 2017...".
Programul de 166,00 ore reprezinta media, pe luna, in anul 2017.
Indiferent de numarul orelor lucratoare dintr-o luna, salariul minim este acelasi, respectiv 1450 lei lunar.
La un calcul simplu, nicio luna nu va avea 166 de ore lucratoare. Numarul orelor lucratoare dintr-o luna trebuie sa fie multiplu de 8 (ore/zi).
se maresc salariile si in cadrul primariilor?
Asa este conform legii.
Dar sa luam cazul in care angajatul este incadrat nu in regie (plata cu ora) si in acord direct. (plata pe buc)
In acest caz trebuie sa modifici lunar pretul pe bucata ca sa te incadrezi in lege ... cea ce dupa mine este o aberatie.
Nu este o aberatie ... Angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară.
In Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 15 din 06.01.2017 a fost publicata HG nr.1/2017 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.

Art. 1. - Începând cu data de 1 februarie 2017, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, suma stabilita in bani care nu include sporuri si alte adaosuri, se stabilește la 1.450 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166,00 ore, în medie, pe lună, în anul 2017, reprezentând 8,735 lei/oră.