Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mărturie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mărturie mincinoasa

Într-un proces penal, ultraj contra politistului unul dintre martori face afirmatii mincinoase, în speță relatează ca polițistul aflat la fata locului nu s-a comportat profesional, înjurând, fapt care nu este adevărat, polițistul s-a comportat excepțional, aspect relevant din declarațiile celorlalți martori,existând în rechizitoriul procurorului o clasare pentru purtare abuziva,deoarece ceilalți martori în proces spun ca polițistul nu a înjurat.Intrebare:Poate polițistul sa facă plângere de mărturie mincinoasa împotriva martorului sau nu, tot acest martor în cursul declarațiilor nu spune adevărul cu privire la cele petrecute,ori spune ca nu știe, ori ca nu a văzut,se pot folosii copii după declarațiile celorlalți martori din procesul de ultraj la o plângere de mărturie mincinoasa, va rog să-mi răspundeți!!!
Editere moderator:@viorelv,vă rog să vă continuați aici discuția, fără a mai deschide alt topic.Mulțumesc.
@viorelv a scris în alt topic deschis:
Sunt persoana vatamata într-un proces de ultraj aflat pe rolul instantei,și unul dintre martori spune ca nu m-am comportat profesional când am ajuns la fata locului, am fost cercetat pentru purtare abuziva, dar mi s-a dat clasare,fapta nu exista,pot sa fac plangere penala pentru mărturie mincinoasa,acest martor este apropiat al inculpatului și încearcă să-l apere.Pot fi acuzat de inducere în eroare a organelor judiciare în cazul în care plângerea de mărturie mincinoasa va fi soluționată cu clasare,va rog să-mi răspundeți!!!
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator