Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Declaratie confidentialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Declaratie confidentialitate

Buna ziua,
Pentru obtinerea licentei de paza se cere "declaraţia pe propria răspundere cu privire la obligaţia păstrării confidenţialităţii datelor şi informaţiilor obţinute în procesul muncii, potrivit art. 32 din Lege" insa nu stiu la care lege se refera... Si nici nu am gasit un model... Ma puteti ajuta?
Va multumesc.
alina_blonda20, utilizator
Vreti sa obtineti licenta pentru a desfăşura activităţi de pază şi protecţie sau pentru a desfăşura activităţi de proiectare, instalare, modificare sau întreţinere a sistemelor de alarmare împotriva efracţiei şi/sau servicii privind sistemele de securizare?

HG Nr. 301 din 11 aprilie 2012
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 333/2003 privind
paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor

ART. 76
(1) În vederea obţinerii licenţei de funcţionare pentru a desfăşura activităţi de
proiectare, instalare, modificare sau întreţinere a sistemelor de alarmare împotriva
efracţiei şi/sau servicii privind sistemele de securizare, reprezentantul legal al societăţii
depune la inspectoratul de poliţie judeţean competent sau la Direcţia Generală de Poliţie
a Municipiului Bucureşti, pe bază de opis, următoarele documente:
a) documentele prevăzute la art. 25 alin. (1) lit. a), f), g) şi h);
b) regulamentul de organizare şi funcţionare, care cuprinde: organigrama societăţii
comerciale, din care să rezulte organizarea activităţii în domeniul pentru care se cere
licenţierea, mijloacele tehnice din dotare şi procedurile de lucru specifice activităţii
pentru care se solicită licenţierea sau, atunci când există implementat un sistem de
management al calităţii, procedurile de lucru pentru domeniul în care se solicită
licenţierea;
c) documente privind dovada îndeplinirii condiţiilor prevăzute la art. 20 alin. (10) din
Lege de către conducătorul societăţii.
(2) Documentele prevăzute la alin. (1) lit. c), necesare acordării avizului prevăzut de
art. 20 alin. (9) din Lege, sunt:
a) documentele prevăzute la art. 25 alin. (2) lit. a) - c);
b) copie certificată de pe certificatul de competenţe pentru ocupaţia "proiectant
sisteme de securitate", "inginer sisteme de securitate" ori "tehnician sisteme de
securitate";
c) declaraţie pe propria răspundere cu privire la cunoaşterea obligaţiei păstrării
confidenţialităţii datelor şi informaţiilor obţinute în procesul muncii, potrivit art. 32 din
Lege
.

Legea nr. 333/2003

[ link extern ]

Dati o declaratie pe proprie raspundere in care spuneti ca

"Declaratie pe proprie raspundere

Noi, XY SRL, cu sediul in ......... CUI...... J../../... in calitate de prestator de servicii de paza si protectie in baza contractului nr ....... incheiat cu ABC SRL cu sediul in ......... CUI...... J../../... in calitate de beneficiar, cunoscând prevederile art. 292 din Codul penal cu privire la falsul în
declaraţii, in conformitate cu prevederile art. 32, alin. (1) din Legea nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor ne obligam sa pastram confidenţialittea datelor şi informaţiilor obţinute în procesul muncii.

Administrator Data
alina_blonda20 zz/ll/aaaa ".

Cam asa vad eu declaratia!:)
cyan a scris:

..... cunoscând prevederile art. 292 din Codul penal cu privire la falsul în declaraţii,....

Art. 326 Cod Penal reglementeaza, in prezent , infractiunea de Fals în declaraţii