Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum dovedesc oficial ca tata este neingrijit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum dovedesc oficial ca tata este neingrijit

Buna seara.
Doresc sa il iau pe tatal meu la mine pentru a-l ingriji. Are 95 de ani. Dar, fratele meu nu ii permite. Am avut discutii in casa si de cind feciorul i-a spus "nu pleci!", tata refuza oferta mea. Tata sta singur, fratele meu ii duce mincare o data pe saptamina si medicamente o data pe luna, indiferent ce dureri mai are intre timp. In rest, se descurca singur. Greu, foarte greu.
Cu reprezentantii carei institutii as putea merge acasa la tata sa dovedesc ca nu se ocupa nimeni de el si ca are nevoie de ingrijire? Sa-l pot lua intr-un fel. Nu ma intereseaza pensia sa. Poate ramine la fratele meu pentru cheltuielile locuintei tatei (sta la bloc). Desi eu am mai putin, ma pot descurca financiar cu toate nevoile sale.
Multumesc.
Nana_eu a scris:

... locuintei tatei (sta la bloc).

Nu, nici pe aceste nu-l "ochesc". Este deja 3/4 al fratelui meu, legal.
Cu reprezentantii carei institutii as putea merge acasa la tata

Cu cei de la dgaspc. Acolo depuneti o sesizare.
Dgaspc?! E batrin, dar tot nu a dat in mintea copiilor. Il lasa puterile dar, slava Domnului, mintea nu. Eu inteleg ca dgaspc se ocupa doar de copii.
Sunteți informată greșit`!
DGASPC - Serviciul Asistență Persoane Vârstnice.
`
Dar prima dată începeți cu o sesizare scrisă către Serviciul de Asistență Socială din cadrul primăriei de la domiciliul tatălui, și vedeți ce rezolvați sau ce sfaturi primiți, apoi adresați-vă și instituției DGASPC - Serviciul Asistență Persoane Vârstnice.
Multumesc.