Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Aplicare salariu minim 2017
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Aplicare salariu minim 2017

Bună ziua, lucrez la firma x mediu privat, si am un salariu de incadrare de 1300, daca de la 1 februarie salariul minim pe economie creste la 1450 ,angajatorul are sau nu obligatia de a-mi creste salariul.
Daca aveti brut acum 1300 ( si in contract si in realitate ), adica luati in mana 959, are obligatia sa creasca pana la 1450 brut, adica sa luati net 1065.
Da 1300 este si in contract si in realitate.... multumesc pt raspuns credeam ca modificarea se face dupa bunul plac al angajatorului
Modificarea aceasta nu este dupa placul angajatorului si opereaza in virtutea legii.

Stabilirea salariului de bază sub nivelul salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, constituie contravenţie
şi se sancţionează cu amendă de la 300 lei la 2.000 lei, pentru fiecare contract individual de muncă în care salariul minim este stabilit sub cel menţionat în prezenta hotărâre, în măsura în care, potrivit legii, fapta nu constituie infracţiune.

Da este obligat. Iar daca sunt mai multi angajati, poti sa-i amintesti sa faca o decizie colectiva.