avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa prima inmatriculare pentru un ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa prima inmatriculare pentru un autoturism inscris in anul 2010

Buna ziua, as vrea sa stiu daca imi pot recupera taxa de prima inmatriculare la o masina pe care am adus-o din GERMANIA in sept. 2010 si am inmatriculat-o in octombrie 2010. Pentru ca am auzit mai multe variante: sa nu fi trecut 5 ani; doar cele inmatriculate dupa 2013 etc. Nu mi se pare corect, atata timp cat taxa nu a fost legala sa nu imi recuperez banii.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Stefan Bicov , Avocat 13:51, 9 Ianuarie 2017
Se pot recupera toate taxele, din 2007 pana in prezent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa auto codrutz2007 codrutz2007 Buna ziua.Am inscris autoturismul in data de 5-12-2008 adus din Germania la care am platit acea taxa de prima inmatriculare,intrebarea este, ca sa pot ... (vezi toată discuția)
Restituire taxa auto civicapital civicapital Am inmatriculat un autoturism adus din Germania in ianuarie 2013. Am tot auzit ca as putea recupera taxa de inmatriculare. Va rog sa imi spuneti daca este ... (vezi toată discuția)
Taxa auto platita si recuperata de fostul proprietar mariusmarian2000 mariusmarian2000 Ce fac daca fostul proprietar a recuperat taxa dupa ce a vandut masina? Caz in cauza: Am cumparat masina in ianuarie 2013. La inmatriculare, am fost la fisc ... (vezi toată discuția)