Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cai de atac
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cai de atac

Daca :
- Obiectul DODARULUI este : " constatare nulitate act"
- Materia juridica : " Contencios administrativ si fiscal "
- Locul judecarii : TRIBUNAL
- Sentinta s-a pronuntat cu indicarea caii de atac : " CU DREPT DE APEL"

Va rog sa ma lamuriti de unde pornesc cele 15 zile pentru a uza de calea de atac indicata de instanta?
A. 15 zile de la data PRONUNTARII ?( IN SEDINTA PUBLICA )
SAU
B. 15 zile de la data COMUNICARII motivarii SENTINTEI ?

Va multumesc mult.

Potrivit art 284 C.p.c :
(1)Termenul de apel este de 15 zile de la comunicarea hotărârii, dacă legea nu dispune altfel.
Adica varianta B ...
calculul termenelor se face potrivit art.101
Art. 101
(la data 27-sep-2007 Art. 101 din cartea II, titlul II, capitolul III a se vedea jurisprudenta Decizia nr. 1352/R din 27-sep-2007 )
(la data 06-oct-2006 Art. 101 din cartea II, titlul II, capitolul III a se vedea jurisprudenta Decizia nr. 2498 din 06-oct-2006 )
(1)Termenele se înţeleg pe zile libere, neintrând în socoteală nici ziua când a început, nici ziua când s-a sfârşit termenul.
(2)Termenele statornicite pe ore încep să curgă de la miezul nopţii zilei următoare.
(3)Termenele statornicite pe ani, luni sau săptămâni se sfârşesc în ziua anului, lunii sau săptămânii corespunzătoare zilei de plecare.
(4)Termenul care, începând la 29, 30 sau 31 ale lunii, se sfârşeşte într-o lună care nu are o asemenea zi, se va socoti împlinit în ziua cea din urmă a lunii.
(5)Termenul care se sfârşeşte într-o zi de sărbătoare legală, sau când serviciul este suspendat, se va prelungi până la sfârşitul primei zile de lucru următoare.
Art. 102
(1)Termenele încep să curgă de la data comunicării actelor de procedură dacă legea nu dispune altfel.
(la data 29-ian-2008 Art. 102, alin. (1) din cartea II, titlul II, capitolul III a se vedea jurisprudenta Decizia nr. 174 din 29-ian-2008 )
(2)Termenele încep să curgă şi împotriva părţii care a cerut comunicarea, de la data când a cerut-o.
Multumesc mult pentru raspuns.
Termenul de apel este de 15 zile din momentul comunicarii hotararii...nimeni nu va impiedica insa sa-l declarati si inainte, important e sa nu-l introduceti peste termen!
Da, declarati apelul si apoi dupa comunicarea hotararii il motivati.
MULTUMESC F. MULT.