avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Condamnat conducere fara permis, cand pot da de permis?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Condamnat conducere fara permis, cand pot da de permis?

Buna seara,

In aprilie 2015 am fost condamnat la 2,6 ani cu suspendare, pentru conducere fara permis (eu neavand niciodata permis - desi am facut scoala si am picat)

Dupa ce am intrebat mai multi instructori auto, mi s-a spus ca pot da de permis la un an de cand am fost condamnat, altcineva mi-a spus ca pot da de permis abia dupa 5 ani, deci sunt in dubii.

Daca as putea da de permis la un an de cand am fost condamnat, cum ramane cu cazierul? Adica acolo se va vedea ca am fost condamnat. Va influenta cu ceva acest lucru?

Later edit: momentan inca sunt sub supraveghere (pana in octombrie 2017)

Multumesc,
Vali
Ultima modificare: Luni, 9 Ianuarie 2017
isshmen, utilizator
Trebuie sa va reabilitati ca sa puteti sustine examenul.
In primul rand vedeti ce spune in hotarare - ati avut si pedeapsa complementara - de a nu conduce.
In al doilea rand - in principiu, daca nu va reabilitati nu veti putea sustine examenul.
Obtineti un cazier judiciar/auto si vedeti ce mentiuni sunt acolo.
Daca si dupa acesti pasi nu sunteti lamurit, mergeti la politia rutiera si fie faceti o intrebare fie le depuneti o solicitare scrisa.
La cat timp voi fi reabilitat?

Pentru ca nu ma prea pricep la ce tine de juridic, voi lasa link cu dosarul in cauza: [ link extern ]

Deci am fost condamnat la 1,6 ani, sau 2,6?
la pedeapsa de 1 an şi 6 închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „conducerea unui vehicul fără permis de conducere”. În baza art. 91 -92 Cod penal, Suspendă executarea pedepsei sub supraveghere stabilind termen de supraveghere 2 ani şi 6 luni.




Ati fost condamnat la un an si 6 luni, suspenda insa executarea si veti avea termen de supraveghere 2 ani si 6 luni

Art. 92
Termenul de supraveghere
(1) Durata suspendării executării pedepsei sub supraveghere constituie termen de supraveghere pentru condamnat şi este cuprinsă între 2 şi 4 ani, fără a putea fi însă mai mică decât durata pedepsei aplicate.
(2) Termenul de supraveghere se calculează de la data când hotărârea prin care s-a pronunţat suspendarea executării pedepsei sub supraveghere a rămas definitivă.
(3) Pe durata termenului de supraveghere condamnatul trebuie să respecte măsurile de supraveghere şi să execute obligaţiile ce îi revin, în condiţiile stabilite de instanţă.

Detalii: [ link extern ]


isshmen a scris:

La cat timp voi fi reabilitat?

Pentru ca nu ma prea pricep la ce tine de juridic, voi lasa link cu dosarul in cauza: [ link extern ]

Deci am fost condamnat la 1,6 ani, sau 2,6?

Dupa 5 ani si 6 luni intervine reabilitarea de drept.

Alte discuții în legătură

Obținere permis conducerein ce condiții Victhor Victhor In ce condiții pot obține permisul de conducre daca am avut condamnare penala cu executare pentru conducerr.fara permis ? (vezi toată discuția)
Am o condamnare de 2 ani și 9 luni cu suspendare și un termen ... Ionuț12321 Ionuț12321 Am o condamnare de 2 ani și 9 luni cu suspendare și un termen de i cercare de 3 ani.Decizia fiind definitivă din data de 02.11.2021...Din cate am citit ... (vezi toată discuția)
Buna. in 13 octombrie 2016 am primit o condamnare pe vechiul ... Sé Bastien Sé Bastien Buna. In 13 Octombrie 2016 am primit o condamnare pe vechiul C.P. de 3 ani cu suspendare si 6 ani supraveghere pt purtare abuziva. Cheltuielile au fost in ... (vezi toată discuția)