Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Membru in 2 sindicate in acelasi timp la angajatori ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Membru in 2 sindicate in acelasi timp la angajatori diferiti

Buna ziua!
Va rog daca se poate un raspuns la urmatoarea intrebare:
Poate un angajat sa fie membru in acelasi timp la doua sindicate (unul reprezentativ la o unitate la care este angajat) si un alt sindicat din, sa zicem, primarie? Daca da, atunci cum plateste contributia luna tinand cont ca unitatea plateste sindicatului reprezentativ contributia de 1%, dar in acelasi timp un alt sindicat din primarie cere aceleasi unitati retinerea a inca 0,5% din venitul net drept contributie de membru de sindicat, unitatea platind cele 2 contributii?
Este posibil asa ceva? Care este temeiul legal?
Va multumesc anticipat pentru raspuns
O persoana poate face parte, in acelasi timp, numai dintr-o singura organizatie sindicala la acelasi angajator (art.3alin.4 din Legea nr.62/2011).

Prin urmare, in tacerea legii , consider ca o persoana poate fi membru in doua organizatii sindicale la doi angajatori diferiti.

in acest caz, cotizatia este datorata fiecarui sindicat.