avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PAZNIC SI CU FUNCTIE DE IMPIEGAT AUTO
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PAZNIC SI CU FUNCTIE DE IMPIEGAT AUTO

Buna ziua!
Pot angaja un paznic care sa completeze si foile de parcurs?
Ii pot trece in fisa postului de paznic si completare foi parcurs?
E legal?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:48, 11 Ianuarie 2017
Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
....
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
.....

Stabilirea atributiilor corespunzatoare fiecarui salariat, concretizate in fisa postului, reprezinta prerogativa exclusiva a angajatorului, care se va raporta, desigur, la obligatiile principale pe care si le asuma salariatul la incheierea contractului individual de munca.

In speta, din ce ati postat reiese ca acele atributii - completare foi de parcurs - nu sunt in legatura cu postul ocupat, situatie in care puteti semna fisa postului sub rezerva legalitatii acelor atributii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificarea atributiilor din fisa postului mottofreee mottofreee De curand am primit o \'Anexa la fisa de post\' care prevede printre alte atributii si: -Participa la programele de instruire ISCIR organizate de societate ... (vezi toată discuția)
Probleme la serviciu - schimbare post mitzi666 mitzi666 sunt operator calculator in contractul de munca iar atributiiile mele sunt sa comand materiale pentru firma, dar directorul doreste sa ma treaca pe magazie / ... (vezi toată discuția)
Presiuni asupra angajatilor la locul de munca ContSters279184 ContSters279184 Dadorita crizei economice unii angajatori recurg la tot felul de metode pentru a scapa de angajati.este corect sa-ti stea nu stiu ce comisie pe cap timp de 6 ... (vezi toată discuția)