Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PAZNIC SI CU FUNCTIE DE IMPIEGAT AUTO
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PAZNIC SI CU FUNCTIE DE IMPIEGAT AUTO

Buna ziua!
Pot angaja un paznic care sa completeze si foile de parcurs?
Ii pot trece in fisa postului de paznic si completare foi parcurs?
E legal?
Multumesc!
Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
....
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
.....

Stabilirea atributiilor corespunzatoare fiecarui salariat, concretizate in fisa postului, reprezinta prerogativa exclusiva a angajatorului, care se va raporta, desigur, la obligatiile principale pe care si le asuma salariatul la incheierea contractului individual de munca.

In speta, din ce ati postat reiese ca acele atributii - completare foi de parcurs - nu sunt in legatura cu postul ocupat, situatie in care puteti semna fisa postului sub rezerva legalitatii acelor atributii.