Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partajul in cazul imobilului cumparat in rate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partajul in cazul imobilului cumparat in rate

Am nevoie de un sfat din partea dumneavoastra in legatura cu partajul unui imobil cumparat in rate. Sunt intr-un proces de divort cu sotul meu si as vrea sa stiu la ce sa ma astept. Precizez ca am cumparat apartamentul inainte de a ma casatori si figurez ca unica proprietara a imobilului. Desi am platit apartamentul pe loc cu ajutorul unui credit luat de la cec, o parte din rate au fost platite pe perioada casatoriei, insa nu de noi sotii, ci de mama mea,care avea o afacere la vremea respectiva , lucru care poate fi dovedit chiar de sumele mari de pe chitante, care nu puteau fi achitate din salariile noastre mici, ale sotilor. Doresc sa stiu daca in cazul acesta vor intra in masa partajabila doar ratele sau nici macar , sau in cel mai rau caz apartamentul ar putea deveni bun comun. Mentionez ca sotul este violent si am cerut chiar si evacuarea si astept de un an sentinta, in timpul acesta eu locuind la rudele mele.
Precizez ca am cumparat apartamentul inainte de a ma casatori si figurez ca unica proprietara a imobilului.

Bunul e propriu , va exista, cel mult, un drept de creanta al sotului (prescriptia intre soti e suspendata , nu curge , insa si acest drept e prescriptibil in termenul general , cel de trei ani ).

Mentionez ca sotul este violent si am cerut chiar si evacuarea si astept de un an sentinta, in timpul acesta eu locuind la rudele mele.

Solicitati evacuarea , intrucat dispuneti de acest bun dupa propriul plac , sunteti proprietar exclusiv.

Succes.;)

@ricu Va ajuta sa priviti mai mult spre interior... nu spre exterior .;)
(cu referire la fostul status)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Bunul este propriu, il puteti evacua daca aveti hotararea de divort, acesta in urma divortului avand calitatea de tolerat in locuinta dv.
Cu privire la partaj, bunul fiind propriu, nu este admisibila o actiune de partaj a imobilului ci doar a ratelor achitate in timpul casatoriei, reclamantul trebuind sa dovedeasca faptul ca a contribuit in vreun fel la achitarea ratelor.
Din cate inteleg din mesajul dv., contributia sa a fost zero.
Succes! ;)