Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... roman intors in tara, conditii inregistrare la somaj, ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

roman intors in tara, conditii inregistrare la somaj, indemnizatii relocare, drepturi si obligatii

Buna ziua,

va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea situatie:

roman, 44 ani, studii medii fara bac, a lucrat 2 ani cumulati la doua joburi, in Germania, cu contract de munca legal care inceteaza in aprilie 2017. Doreste sa se intoarca definitiv in tara, sa se angajeze in Romania.
Pana isi gaseste un job, trebuie sa se inregistreze la ALOFM?
Ce acte ii sunt necesare?
Poate beneficia de indemnizatie de somaj sau ajutor social pana se angajeaza?
Dar de indemnizatie de relocare in cazul in care se angajeaza in alta localitate decat cea de domiciliu?
Cum trebuie sa procedeze si ce acte trebuie sa aduca din Germania ptr a beneficia de cele de mai sus sau de orice alta sustinere legala ptr angajare si relocare la revenirea in tara?
Dar angajatorul care il angajeaza este sustinut cumva de catre stat?
Daca DA, cum trebuie procedat?
Care este legislatia la zi aplicabila in situatia descrisa?
Multumesc anticipat ptr raspuns,
Zi frumoasa!
Vedeti
Legea 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă
[ link extern ]

HG 174/2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă
[ link extern ]