Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca

Se poate sa plătesc cartea de munca pe 1 an de zile?daca da,cât costa?va mulțumesc!
Retroactiv numai la pensie si sanatate puteti achita... nu stiu la somaj.

In prezent :
- Există posibilitatea completării stagiului de cotizare, prin încheierea unui contract de asigurare socială cu casa teritorială de pensii din raza de domiciliu, contribuţia minimă datorată fiind de 247 de lei/luna.

- Pentru stabilirea contribuției la sănătate, persoanele fără venituri trebuie să depună o declaraţie la unitatea competentă a Fiscului, Formularul 604. Acest lucru implică achitarea contribuţiei la sănătate în procent de 5,5% din salariul minim brut pe economie, pe o perioadă de cel puțin 12 luni consecutive. Având în vedere valoarea actuală a salariului minim brut (1.250 de lei), asta înseamnă 68,75 lei/lună.

- Persoanele care nu obţin deloc venituri n-au posibilitatea de a se asigura în sistemul asigurărilor pentru şomaj, după cum se prevede in Legea nr. 76/2002.
Persoanele fizice pot incheia contract de asigurare pentru somaj cu agenţia pentru ocuparea fortei de munca in a carei raza teritoriala isi au domiciliul, daca au cel putin varsta de 18 ani si sunt asigurate in sistemul public de pensii si in sistemul asigurarilor sociale de sanatate.

Venitul lunar pentru care se face asigurarea nu poate fi mai mic decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, stabilit potrivit legii (in prezent, 1250 lei), si mai mare decat echivalentul a de 5 ori castigul salarial mediu brut, stabilit potrivit legii, in vigoare in luna pentru care se plateste contributia de asigurare pentru somaj.

Contributia lunara este de 0,5% din venitul asigurat, deci minimum este 6.25 lei/luna
Va mulțumesc!dar dacă vreau sa primesc indemnizația(concediu maternal) pt copil și nu am muncit in țara in ultimul an,cum sa procedez ca sa primesc banii?
Daca nu ati muncit in tara, nu veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.