Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... oprire alocatie si indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

oprire alocatie si indemnizatie

Pentru amenzile de circulatie se poate face oprire pe alocatia sau indemnizatia copilului?
1. Legea nr.61/1993
art.8
Alocaţia de stat pentru copii nu este impozabilă şi nu poate fi urmărită silit decât în vederea recuperării sumelor plătite necuvenit cu acest titlu.

2. OUG 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor prevede :
art.20
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă nu pot fi urmărite silit decât în vederea recuperării, conform legii, a sumelor încasate necuvenit cu acest titlu.
.....

3. art.729 C.proc.civ.
(7) Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.

Prin urmare, pe alocatie si pe indemnizatia pentru CCC nu se poate infiinta poprire, decât în vederea recuperării, conform legii, a sumelor încasate necuvenit cu acest titlu.