avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie bunuri familie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie bunuri familie

Bunaseara ...Dupa moartea mamei tatal a lasat absolut tot unui singur copil tinind cont ca are 7 copii bineinteles nu sa facut succesiune dupa moartea mamei. Intrebarea mea este se poate face asa ceva sau nu?Va multumesc
Va multumesc o zi buna!
Bunurile proprii pot fi instrainate, printr-un act cu titlu gratuit, animus donandi.

In ceea ce priveste bunurile comune dobandite in timpul mariajului, este necesara initierea dezbaterii succesorale.


Asadar, trebuie dezbatuta succesiunea dupa mama dumneavoastra.


Dezbaterea succesorala poate fi realizata pe cale notariala, daca exista un acord intre mostenitori.

Daca exista disensiuni, procedura de dezbatere succesorala este realizata in fata instantei de judecata.

Starea de indiviziune poate fi sistata prin imparteala, ulterior.

In procedura dezbaterii succesorale sunt stabilite calitatea de succesor, cotele-parti din dreptul de proprietate, si bunurile cu compun masa succesorala.


Cota-parte ideala, abstracta, matematica, odata ce este individualizata in certificatul de mostenitor, poate fi instrainata, cu titlu gratuit sau cu titlu oneros.


Instrainarea poate sa fie facuta oricarei terte persoane, indiferent daca este realizata partajarea sau nu.


Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie constantinescumaria constantinescumaria Bunaseara tuturor! Am si EU o Intrebare va rog frumos daca puteti sa imi raspundeti. ., parintiii mei ai dcedat amindoi mama intii dupa care tata ,Insa dupa ... (vezi toată discuția)
Varianta mai sigura si mai ieftina de instrainare a unui bun obtinut prin succesiune. colceriumari-bv colceriumari-bv Dupa decesul tatalui, am dezbatut masa succesorala intre mama sora si frate, desi exista o \"intelegere verbala stramoseasca\" ca sora sa renunte la cota ei ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,cum se poate face iesirea din indiviziune prin intelegere ... ligiasmeureanu ligiasmeureanu Buna ziua,cum se poate face iesirea din indiviziune prin intelegere intre mostenitori,la notar sau in instanta?(3 frati au titlu de proprietate pe un ... (vezi toată discuția)