Forum Discuţii juridice Executare silită ridicarea popririi
Discuție deschisă în Executare silită

ridicarea popririi

un salariat a avut o poprire pe salar, infiintata de catre un executor judecatoresc.
s-a primit o adresa prin care se solicita ridicarea popririi pe salariu. In adresa se mai specifica si faptul ca sumele de bani raman la dispozitia acestuia?

Ce inseamna aceasta? Se desfiinteaza poprirea?
Executorul judecatoresc poate cere poate dispune desfiintarea popririi printr-o adresa catre tertul poprit, daca dupa infiintarea popririi cauza in temeiul careia s-a s-a infiintat aceasta a incetat sa mai existe.[Art.794(1)NCPC].