Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie piesa schimbata in garantia masinii
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie piesa schimbata in garantia masinii

Buna ziua,

Am schimbat o piesa la masina personala in ultima luna de garantie. Dupa 4 luni, am constatat ca piesa schimbata este defecta si am revenit la acelasi service. De aceasta data mi s-a cerut sa platesc piesa schimbata, consilierul explicandu-mi ca o piesa schimbata in garantia autovehiculului nu beneficiaza de garantia normala a piesei (24 de luni), ci de perioada ramasa din garantia autovehiculului. Intrebarea mea este daca practica lor este sustinuta de legislatie.
Bună ziua!
Și eu sunt în aceeași situație. Îmi puteți spune va rog dacă este legal? Mulțumesc!

diakrisis a scris:

Buna ziua,

Am schimbat o piesa la masina personala in ultima luna de garantie. Dupa 4 luni, am constatat ca piesa schimbata este defecta si am revenit la acelasi service. De aceasta data mi s-a cerut sa platesc piesa schimbata, consilierul explicandu-mi ca o piesa schimbata in garantia autovehiculului nu beneficiaza de garantia normala a piesei (24 de luni), ci de perioada ramasa din garantia autovehiculului. Intrebarea mea este daca practica lor este sustinuta de legislatie.

Bună dimineața!
Garanția de conformitate a piesei înlocuite este de 2 ani de la înlocuire. Dealerul confundă garanția comercială cu garanția de conformitate. OUG 140/2021.
Succes și numai de bine!
Bună ziua! Mulțumesc pentru răspuns, dar mai am o nelămurire. Se mai aplica prevederile OUG 140/2021 dacă în contractul de garanție se prevede faptul ca garanția piesei se termina la expirarea contractului? Indiferent de cât timp a trecut de la înlocuire? Mulțumesc!

Livius Laslau a scris:

Bună dimineața!
Garanția de conformitate a piesei înlocuite este de 2 ani de la înlocuire. Dealerul confundă garanția comercială cu garanția de conformitate. OUG 140/2021.
Succes și numai de bine!

Bună dimineața!
Nici un contract nu este mai presus de lege! Clauzele care exced prevederile legale sunt nule, dacă nu chiar abuzive. Sesizați ANPC.
Succes și numai de bine!
Buna ziua! la recomandarea dvs am studiat oug 140... La data evenimentului ma aflam in perioada de garantie extinsa . Un contract care a intrat in vigoare dupa cei 3 ani de garantie comerciala. Aici se precizeaza clar ca garantia pieselor inlocuite inceteaza odatat cu valabilitatea contractului. Cu toate ca piesa inlocuita (ambreiaj) are o durata de viata mult mai mare decat 40 000 km.... Cutie automata, deci gestionat de masina.
ANPC ul are aceeasi parere. Nu ma aflam in perioada de garantie.
Si din ce am studiat, oug 140 se refera doar la garantia data de producator. Aceste contract a fost incheiat cu vanzatorul din tara noastra.
Va multumesc pentru timpul acordat!